Echipe nationale

< Înapoi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Înainte >

Organizatorii Euro2012 au jucat un amical

In timp ce alte tari din Europa au grija calificarii pentru  Euro2012 organizatorii competitiei, Polonia si Ucarina, sunt destul de relaxati. Astazi s-a disputat un meci amical dintre gazdele turneului final. Scorul final insa nu a dat raspuns la intrebare care nationala e mai purenica, jocul incheindu-se la egalitate 1-1. Desi polonezii au dominat intregul meci ucrainenii au reusit sa inscie in timpul adaugat.

Marcatorii:

Jelen (42), Selezniov (90)

România - Ungaria 2-0 la juniori U19, într-un meci amical

Marţi, naţionalele under 19 ale României şi Ungariei s-au întâlnit pe stadionul Olimpia din Satu Mare, într-un meci amical. Partida a fost câştigată de ai noştri, cu 2-0, după o dispută frumoasă şi interesantă.

Românii pregătiti de Lucian Burchel şi Adrian Fusle au început foarte bine, iar în minutul cinci au beneficiat de o lovitură de pedeapsă după un fault al portarului Ambrusics asupra lui Mărcuş. Benzar şi-a asumat răspunderea, dar a ratat.

S-a făcut 1-0 în minutul 29, acelaşi Mărcuş, omul meciului, a primit o minge la marginea careului şi a şutat cu sete. Până la pauză, Mărcuş a mai ratat o ocazie mare, a scăpat pe contraatac şi a şutat de la 18 metri în portarul oaspete ieşit să îl blocheze.

Repriza a doua s-a mai echilibrat, până în minutul 65, când maghiarul Farkas a primit al doilea cartonaş galben şi cel roşu. Peste patru minute a venit şi golul al doilea, dintr-o lovitură de la 11 metri, după un henţ, transformat de Năstăsie. În minutul 74 situaţia se echilibrează, Cureteu fiind şi el eliminat pentru cumul de galbene. Ultima fază notabilă s-a consumat cu zece minute înainte de final, când fundaşul Peteleu face cadou o minge maghiarilor la marginea careului, dar Batizi nu reuşeşte să înscrie, fiind blocat de portarul Tiut.

Spectatorii au venit şi de această dată în număr mare la stadion, câteva mii, şi au putut vedea o întâlnire internaţională de calitate, cu reuşite şi greşeli şi cu realizări notabile.

România: Gherasim (74 Tiut) - Dăruială (67 Ilie), Cureteu, Peteleu, Serediuc, Cârstocea (80 Şerban), Amet, Benzar, Florean (51 Năstăsie), Mărcus (81 Buş), Roman (60 Herghelegiu - 74 Murgoci)
Ungaria: Ambrusics - Farkas, Otigba (74 Nagy), Kelemen, Szolnoki, Szakaly (50 Skriba), Windecker (67 Horvath), Ugrai (74 Batizi-Pocsi), Kovacs (63 Izing), Zanostny (55 Elek), Ponczak

Sursa: informatia-zilei.ro

Maradona vrea inapoi la nationala

Fostul tehnician ai nationalei Argentinei, Diego Maradona, a declarat ca vrea sa se intoarca la carma echipei.

"Am demonstrat cu toata viata a mea ca sunt demn sa conduc nationala Argentinei. Vreau foarte mult sa ma intorc la echipa si sa ma revansez." - sunt cuvintele lui Maradona.

Va reamintim, ca sub conducerea lui Diego Armando Argentina a parasit campionatul mondial din Africa de Sud in faza sferturilor, dupa ce a pierdut meciul cu Germania cu 4-0. Ulterior Maradona a conflictat cu presedintele Federatiei Argentiniene de Fotbal, Julio Grondona, si a fost demis din postul de antrenor. Interimarul a fost numit Serjio Batista, iar numele noului antrenor urmeaza sa fie dezvaluit in octombrie.

Romania U17 - Liechtenstein U17 9-0

Selecţionata de juniori a României s-a calificat joi în turul de elită a campionatului European de fotbal U-17, după ce a surclasat formaţia Liechtensteinului cu scorul de 9-0 (4-0), în Grupa a 6-a preliminară, ale cărei jocuri sunt găzduite de Belarus.

La Molodecino, eroul jocului a fost atacantul Himcinschi (Unirea Alba Iulia), autor a cinci goluri (10, 13, 40+1, 74, 78). Pentru echipa antrenată de Adrian Văsâi au mai înscris Darius Buia (30), Claudiu Bumbă (53), Andrei Vaştag (59), Iulian Roşu (61).

După 1-0 cu Kazahstan şi 9-0 cu Liechtenstein, România şi-a asigurat unul din primele două locuri care duc în turul de elită, indiferent de rezultatul ultimei partide, cu Belarus. Belarus, care a dispus de Liechtenstein cu 12-0, a întrecut joi Kazahstanul cu 6-2. Meciul dintre Belarus şi România va avea loc pe 26 septembrie, la Minsk, pe stadionul Traktor.

În turul de elită se califică primele două clasate în cele 13 grupe preliminare, alături de cele mai bune două echipe clasate pe locul 3.

Selectionata U17 la fotbal feminin va juca doua meciuri cu Moldova

Selectionata de fete U17 va juca doua meciuri amicale impotriva echipei similare din Republica Moldova.

Meciurile se vor disputa in datele de 28 si 29 septembrie la 16.00 si 10.00 respectiv la Campina.

Romania U19 - Cipru U19 1-0 in meci amical

Într-un joc amical disputat astăzi, miercuri 22 septembrie a.c., pe terenul 1 al Centrului de Fotbal Mogoşoaia, echipa naţională de juniori "Under 19" a României a învins echipa similară a Ciprului cu 1-0 (0-0), prin reuşita lui Florin Ionuţ ILIE din minutul 53.

Antrenorul principal Lucian Burchel a folosit următorii jucători: Ovidiu Doru ORMENIŞAN (Mihai Valeriu GHERASIM, 67') - Tiberiu Andrei SEREDIUC, Andrei Iulian DĂRUIALĂ (Adrian AVRAMIA, 56'), Florin Ionuţ ILIE, Lucian MURGOCI (Radu Andrei CURETEU, 55') - Mădălin Cosmin POPA - Andrei Alexandru FLOREAN (Ionut NASTASIE, 56'), Ionuţ Adrian ŞERBAN (Andrei GROSU, 56'), Patric WALLETH (Nicole Claudiu STANCIU, 55'), Andrei HERGHELEGIU (Enghin AMET, 63') - Adrian MARKUS (Vasile Bogdan MOROŞAN, 63').

România - Kazakhstan 1-0 în preliminariile Campionatului European de fotbal U17

Astăzi, în Belarus, echipa naţională U17 a României a pornit cu dreptul în campania de calificare pentru campionatul European U17, care va avea loc anul viitor, în Serbia. Băieţii noştri au trecut de Kazakhstan, cu 1-0, prin golul marcat de Bumba în minutul 6. În celălalt joc, Belarus a spulberat selecţionata Lichtensteinului, cu 12-0.
Primele două echipe se califică automat în următorul tur, dar şi locul trei are şanse de a merge mai departe.
Următorul meci al naţionalei noastre va avea loc joi, tot de la ora 16.00, împotriva celor din Liechtenstein.

1300 de suporteri romani la meciul cu Franta

Purtătorul de cuvînt al FRF, Paul Zaharia, a precizat pentru site-ul tricolori.ro că ieri după-amiază a expirat termenul acordat de Federaţia Franceză de Fotbal fanilor români pentru achiziţionarea biletelor de intrare la meciul care va avea loc peste 18 zile pe "Stade de France".

"Suporterii echipei naţionale au comandat 1.300 de tichete prin intermediul site-ul biletefotbalonline.ro: 1.100 la peluză şi 200 la tribuna 0. Acestora li se vor mai adăuga membrii familiilor fotbaliştilor. FRF i-ar fi revenit o cotă de 3.700 de bilete pentru fanii români", a declarat federalul.

Preţul biletelor: 105 euro - tribuna 0, 22 de euro - peluză.

Meciul cu Franţa este al treilea pe care "tricolorii" îl vor susţine în preliminariile Euro 2012, şi ultimul din acest an, după "dubla" din septembrie, cu Albania (1-1, la Piatra Neamţ) şi cu Belarus (0-0, la Minsk).

Romania - Cipru 3-2, in joc amical U19

Dupa cum informeaza site-iul oficial al FRF-ului, intr-un joc amical disputat ieri, luni 20 septembrie, pe stadionul din Berceni, echipa naţională de juniori "Under 19" a României a învins echipa similară a Ciprului cu 3-2 (0-1). Golurile echipei noastre au fost marcate de Adrian MARKUS, în minutele 50, 88 şi 89. Antrenorul principal Lucian Burchel a folosit următorii jucători: Alexandru GREAB - Tiberiu Andrei SEREDIUC, Andrei Iulian DĂRUIALĂ, Adrian AVRĂMIA, Lucian MURGOCI - Patric WALLETH (Madalin Cosmin POPA, 64') - Andrei Alex FLOREAN (Andrei GROSU, 75'), Enghin AMET (Ionut Adrian ŞERBAN, 78'), Nicole Claudiu STANCIU, Ionuţ NĂSTĂSIE (Andrei HERGHELEGIU, 61')- Vasile Bogdan MOROŞAN (Adrian MARKUS, 46').