Germania

Bavarezii au obtinut victoria in prelungiri. Alte rezultate din Bundes liga

Bayern s-a aflat ieri la un pas de un nou esec, fiind trimisa in knockdown deja in primul minut al meciului, atunci cand Ibisevic a deschis scorul pentru Hoffenheim. Echilibru pe tabela s-a restabilit abia in minutul 63, Muller trimitand un gol frumos in poarta gazdelor. Golul victoriei a fost marcat in minute de prelungiri de catre van Buyten

Hannover 96 a umilit pe Werder Bremen care nu se regăseşte în acest debut de sezon. Scorul final, 4-1 în favoarea gazdelor, ne scuteşte de alte comentarii. Golurile au fost marcate de Fritz (în propria poartă), Ya Konan, Schulz şi Abdellaque pentru hannover, respectiv Torsten Frings, din penalty, pentru Werder.

Cei de la Mainz au învins cu 2-0 pe Koln, echipă care nu a pierdut sâmbătă în faţa lui Bayern. Omul providenţial pentru Mainz a fost Lewis Holtby, care a înscris de două ori în poarta lui Mondragon şi a asigurat astfel succesul echipei sale. Mainz continuă să fie lider cu 15 puncte din tot atâtea posibile.

Klose mai are de dat 10 goluri pentru a fi golgheterul Germaniei

Atacantul Miroslav Klose a declarat ca vrea sa bata recordul lui Gerd Muller, care a marcat pentru nationala Germaniei nu mai putin de 62 de goluri. Klose are deja in palmares 53 de goluri in 102 meciuri.

"Vreau sa arat un joc frumos contra Azerbaidjanului. Si doresc sa marchez in fiecare meci in care sunt prezen la nationala" - a spus Miroslav Klose.- "Sunt mandru ca ma aflun in lista golgheterilor echipei noastre, chiar sunt pe locul doi. Insa acum este mai important sa castige echipa. Nu suntem inca in cea mai buna forma"

Sami Khedira: " Cred ca a venit timpul ca Ballack sa se retraga"

Fost jucator la Stuttgart, Sami Khedira, a declarat ca a venit timpul ca Michael Ballack sa se retraga de la nationala Germaniei. "In cariera sa Ballack a facut multe pentru Germania si a fost protagonistul unor perfomante majore pentru echipa noastra. Dar cu tot respectul pentru el, cred ca nu mai face fata ritmului actual", - a spus Khedira.

Loew nu exclude posibilitatea pentru Ballack de a fi din nou capitan la nationala

Antrenorul Germaniei Joachim Loew nu poate sa puna punct in disputele precum cine ar trebui sa fie capitanul la selectionata - Ballack ori Lahm.

Loew nu l-a inclus pe Ballack in echipa pentru preliminarii la Euro2012 pentru meciuri cu Belgia si Azerbaidjan din cauza ca mijlocasul nu s-a refacut integral dupa accidentare care nu i-a permis sa participe la Campionatul Mondial din Africa de Sud.  Totusi Ballack a jucat deja cateva meciuri amicale pentru echipa sa dupa incheierea CM. cel mai probabil el nu a fost convocat la nationala din cauza formei proaste in care se afla in prezent. despre acest lucru a eclarat nu o singura data antrenorul lui Bayer Jupp Heynckes.

"In prezent mijlocasii de baza in echipa Germaniei sunt Sami Khedira si Bastian Sweinsteiger, dar daca Ballack revine la nationala, anume el va fi capitanul. In lipsa lui bandeola va apartine lui Lahm." - a spus Loew

Rezultate de ieri din Bundesliga

Ieri in Germania s-au dispatut 6 meciuri din cadrul Bundesliga. Rezultatele inregistrate au fost urmatoarele:

Freiburg - St. Pauli 1-3

Hannover - Frankfurt 2-1

Hoffenheim - Bremen 4-1

Koln - Kaiserslautern 1-3

Moenchengladbach - Nurnberg 1-1

Hamburger - Schalke 2-1

Cartonase rosii: Mohamad ( FC Koln), Howedes ( Schalke)